Nyiroködéma kezelése gépi nyirokmasszázzsal, vagy más néven a nyomásterápiával
Ismerd meg hogyan kezelheted a nyiroködémát a gépi nyirokmasszázst azaz a nyomásterápia egészségmegőrző és jótékony hatásaival
Tudod mi a nyiroködéma
A nyiroködéma kialakulásához szövetnedv fölöslegét a vérkeringéshez csatlakozó nyirokkeringés juttatja vissza a vérbe. A vissza szivárgó szövetnedv először nyirok kapillárisokba kerül, amelyek nagyobb nyirokerekké egyesül.Ezek nyirokcsomókba torkoll, bennük a nyirok tágas üregrendszeren szűrődik át. A nyirokcsomókból kivezető nyirokerek a nyirokvezetéken át végül a vénás rendszerbe juttatják vissza a nyirkot.A folyadék áramlását a nyirokerekben is a nyomáskülönbség tartja fenn. A környező izmok működése összenyomja a nyirokereket, így a bennük lévő nyirok tovább préselődik. A nyirok egyirányú áramlását nyirokerekben lévő billentyűk biztosítják. Bizonyos esetekben a nyirok egy része nem jut vissza a vérkeringésbe, hanem felhalmozódik a szövetek között, és vizenyőt, nyiroködémát okoz.
A nyiroködéma tünetei és okai
A szövetekben felhalmozott vizenyő számos szemmel is látható tüneti jeleket mutat:A kézhát és a lábhát cipőszerűen megduzzad. Hurkaszerűen megvastagodott kéz és lábujjak jellemzik. A megvastagodott részek között mély barázdák alakulnak ki, melyek előfordulási helye leginkább a csukló, ujjak, és a boka töve. Az ödémás, vizenyős területen a bőr színe kezdetben normális, majd kissé sápadt, később akár szürke színű is lehet. A lábujjakon a bőr redők eltűnnek, teljesen sima puffadt ujjak jellemzik. A nyirokerek túlterheltsége végett hosszabb távon a lábon megvastagodik a bőr.
A nem megfelelő nyirokér hálózat kialakulásának következtében a szövetekben felszaporodik a nyiroknedv. A veleszületett nyirokér betegséget lymphoedemának nevezzük, mely elsősorban a nőket érinti. A legtöbb eset viszont a szerzett betegségekből alakul ki. Ilyen betegség egy tumor, műtét utáni állapot, kemoterápia, sugárterápia, elhanyagolt visszérbetegség, gyulladás stb.
Hogyan kezeljem a nyiroködémát
Legfontosabb cél a duzzanat csökkentése, a szövetek közötti folyadékpangás eltávolítása. A végtagok felpolcolása, a manuális nyirokmasszázs speciális fogási technikáival, rugalmas pólya viselése, gyógytorna vagy gépi nyirokmasszázs kezelés. Az elért eredmény fenntartása végett orvosi gyógyharisnya viselése ajánlott. A kezelési módokat egyénileg kell mérlegelni, hogy egyénre szabva melyik kezelés a legcélszerűbb alkalmazni.A nyiroködéma nem gyógyítható, de rendszeres oda figyeléssel karban tartható.
Nyiroködéma kezelése gépi nyirokmasszázzsal
A gépi nyirokmasszázst szokták nyomásterápiának, vagy hullámmasszázsnak is nevezni. A kezelés célja, hogy a kialakult nyiroködéma a szövetek között pangó nyirok folyadékot kiürítse a szervezetből. A gépi nyirokmasszázs kezelés során, a kezelt személy végtagjaira és a törzsére speciálisan kialakított légkamrákból álló egységet helyezünk fel. A köpenyben lévő légkamrák a befújt levegő hatására folyamatosan váltakozó, hullámzó effektust elérve a test pontjait pneumatikusan a szövetek irányába nyomást generál. Ennek köszönhetően a szervezet vér és nyirokkeringése felélénkül. .A gépi nyirokmasszázs kezelésnek köszönhetően nagy hangsúlyt kap a megelőzés.
A gépi nyirokmasszázs alkalmazási területei:
Lábfej és lábszár:
Serkenti a nyirok és vérkeringést, megszünteti a lábfájást, lábduzzadást, vénás és nyiroködémát. Megelőzi a visszerek, ödéma kialakulását, lazítja az izmokat, pihenteti és megújítja a lábfeketés a lábszárat.
Comb, fenék és derék. Serkenti az anyagcserét és a méreganyagok elvezetését, ezáltal csökkenti a cellulitot és a túlsúlyt, visszaadja a bőr rugalmasságát.
Has:
Serkenti az anyagcserét és a méreganyag elvezetést, ezáltal csökkenti a cellulitot és a túlsúlyt, visszaadja a bőr rugalmasságát, részesíti a megereszkedett szöveteket. Pl: drasztikus fogyás, terhesség után.
Kar:
Serkenti a nyirok és vérkeringést, a méreganyagok elvezetését. Csökkenti a cellulitot feszesítí a megereszkedett szöveteket.
A kezelések időtartama, szükséges kezelésszám:
A gépi nyirokmasszázs kezelésnek nincs időkorlátja. A súlyos nyiroködémák esetében a kezelések egy napon belül is több órát is igénybe vehet. A kozmetikai eljárások 20-45 -60 perces kezelések vannak, az időtartam a kezelés céljától függ. Gyakoriságát tekintve hetente akár 2-3 alkalommal javasolt , vannak azonban súlyosabb esetek amikor napi kezelésekre van szükség.
Amennyiben túlsúly, zsírfelesleg, cellulit stb. terápiában kiegészítő kezelésként szerepel alkalmazása mindig az alakformáló kezelés után használjuk.
A gépi nyirokmasszázs pozitív hatásai:
Elősegíti a szövetek között pangó nyirokfolyadék és salakanyagok felszívódását.
Növeli a szövetek rugalmasságát
Fájdalomcsillapító és relaxálód hatás érhető el vele
A vér és nyirokkeringést fokozza
Szülés után helyreállítja a szövetek rugalmasságát
Megszünteti a duzzanatot
Gyorsítja a hegek felszívódását.
Immunrendszer erősítése
Zsírszövetek lazulása, cellulitisz kezelése
Bőrfeszesítés
Alvászavarok enyhülnek
izomfeszülés csökken
Betegség megelőzése:
Mint, minden más esetben a keringési rendellenességeknél is a “megelőzés jobb, mint a kezelés” ennek tükrében számos megelőző intézkedést lehet javasolni a gépi nyiroködéma kezelés mellé, otthonra:
A lábizom karbantartása rendszerese testgyakorlatok és sportolás segítségével.
A hosszú ideig tartó mozdulatlansági állapot elkerülése
Pangás, vagy ödéma esetén szelíd masszírozás
Nagyon szoros ruhák viselésének elkerülése
Szükséges étrendre vonatkozó intézkedések betartása.
A nyirokmasszázst széles körben alkalmazzák a fizikoterápiában, kozmetológiában, onkológián és angiológián, amikor a cél a vénás és nyiroködéma csökkentése.